Marka tescili marka işaretinin (logo vb.) yasal olarak güvence altına alınmasıdır. En temel amacı markanın 3. kişiler tarafından herhangi bir amaçla kullanılması engellemektir. Marka tescili sayesinde marka işareti sahibi dışında hiç kimse tarafından herhangi bir sebeple kullanılamaz. Her ölçekten marka için gereklidir ve birçok avantajı bulunur.

Marka tescili yaptırmak her ölçekten marka için önem taşır. Günümüzde kısa sürede birçok marka ticari sahada yerini alarak büyümeyi hedefler. Bu denli rekabetçi bir ortamda faaliyet gösterebilmek için kopyaların önlenmesi, marka kullanımının tekelleştirilmesi gerekir. Marka tescil işlemi sayesinde markanın herhangi bir şekildeki taklidi yasal olarak engellenir. Markaya ait her bir unsur tescil alan kişi ya da firma tarafından kullanılır. Markanın kopyalanması, logo ya da işaretinin başkaları tarafından herhangi bir sebeple kullanılması durumunda yasal süreç başlatılabilir.

Marka tescili yapmanın sağladığı en büyük koruma markayı belirten, bilinirliğini sağlayan işaret ya da logonun korunmasıdır. Tescil işlemi bu işaretin yasal olarak tek tarafa yüklenmesidir. Diğer firma, kişi ya da markalar tescillenmiş başka bir markanın herhangi bir tescillenmiş unsurunu kullanamazlar. Tescil işleminin kapsadığı bir diğer alan devretme ve miras bırakmasıdır. Markanın miras bırakılması ya da devredilmesi sadece tescil alan firma ya da kişi tarafından yapılabilir.

Marka tescil başvurusu sırasında başvuruda belirtilen marka iş koluna göre sınıflandırılır. Buna göre söz konusu marka sadece bu sınıfta tescillenir. 45 farklı marka sınıfı bulunur ve her biri kendi içerisinde ayrılır. Tescillenmiş markalar sadece kendi sınıflarında hak iddia edebilir.!

- Bize Ulaşın

Her türlü soru görüş ve önerileriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya

- Bize Mesaj Atın

Başarılı! Mesajınız Bize Ulaştı.
Hata! Mesaj Gönderilirken Bir Sorun Çıktı.